Czasami niefortunny splot zdarzeń może doprowadzić do tego, że nasza sytuacja finansowa będzie mocno zachwiana. W dobie internetu, gdy banki i instytucje pozabankowe na bieżąco zamieszczają informację na temat naszych zobowiązań w BIK-u czy KRD, bardzo łatwo o złą historię kredytową. Gdy dojdzie do tego nagła choroba, utrata pracy, czy globalna pandemia taka jak koronawirus, ciężko jest spłacać zaciągnięte pożyczki, szczególnie jeżeli comiesięczne opłaty wynikające z prowadzenia firmy i codziennego życia, stale rosną. Wystarczy kilka nieuregulowanych rat, aby nasze konto zajął komornik. To z kolei znacząco utrudnia wyjście na tak zwaną prostą. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy pożyczką prywatną można spłacić komornika? Zapewne te pytania, dotyczą wielu z nas. Kilka ważnych rad, wskazaliśmy poniżej.
Komornik: gdzie szukać pieniędzy na spłatę?
Gdy nasze konto zajmuje komornik, automatycznie stajemy się dla banku osobami niewypłacalnymi. Z tego względu, raczej trudno będzie uzyskać pomoc w takich placówkach. Niezależnie od tego, czy chodzi o niezapłacony ZUS, leasing, czy kredyt na remont mieszkania, bank raczej nie udzieli nam pożyczki. W tym przypadku mamy bardzo ograniczone pole manewru i jeżeli chcemy zapanować nad sytuacją, warto czym prędzej skorzystać z pomocy pośrednika finansowego.
Prywatne pożyczki mogą okazać się jedynym sposobem na to, aby szybko pozbyć się komornika. Jednak nie każda firma ich udziela. Ponadto, trzeba pamiętać o tym, aby zachować zdrowy rozsądek. Jeżeli mamy niespłacony kredyt i nie stać nas na uregulowanie zaległości u komornika, wówczas jakiekolwiek kolejne zobowiązanie będzie wymagało od nas regularnych spłat. Z tego względu, przed zaciągnięciem dodatkowej pożyczki prywatnej, trzeba jasno określić, czy będzie nas stać na to, aby uregulować ją w terminie. Gdy długi są wysokie lub popadliśmy w pętlę zadłużenia, ostatnią szansą może być pożyczka z komornikiem, która skonsoliduje wszystkie zobowiązania.
Pożyczka z komornikiem a formalności
Jeżeli chodzi o formalności wymagane podczas składania wniosku, będą one zależne od firmy pożyczkowej, jednak najczęściej musimy przedstawić takie dokumenty jak:
- zaświadczenie o dochodach lub wyciąg z konta,
- dowód osobisty,
- oświadczenie żyranta (gdy wybieramy opcję z poręczeniem).
- Nieruchomość pod zabezpieczenie
Trzeba pamiętać również o tym, że błędnie wypełniony wniosek, może skutkować odmową, a tym samym, brakiem możliwości ubiegania się o pożyczkę w najbliższych miesiącach. Z tego względu warto dodatkowo sprawdzić wszystkie informacje lub skorzystać z pomocy Kancelarii Finansowej TaDaM.