Decydując się na kredyt lub pożyczkę powinniśmy pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii, które wpływają na finalną sumę zobowiązania. W wielu reklamach i ofertach bankowych spotykamy się z określeniem RRSO, jednak mało kto wie, czym tak naprawdę charakteryzuje się ta zmienna. Bardzo często termin ten mylony jest z oprocentowaniem kredytu. Z tego względu przygotowaliśmy poradnik, w którym postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
Warto wiedzieć
Przede wszystkim warto wiedzieć, że RRSO i oprocentowanie kredytu to dwa różne terminy, chociaż bardzo często są ze sobą zestawiane. Przeważnie wielu potencjalnych kredytobiorców zakłada, że są to po prostu synonimy. Niestety takie podejście sprawia, że klienci decydują się czasami na kredyt, który jest po prostu dla nich nieopłacalny. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasza oferta wyróżnia się na tle innych, wówczas polecamy skorzystanie ze wsparcia pośredników kredytowych TADAM.
RRSO a oprocentowanie kredytu: wyjaśniamy najważniejsze różnice
Zaznaczyliśmy już, że oba pojęcia nie są ze sobą tożsame. Jedno z nich oznacza całkowity koszt kredytu, a drugie to po prostu jeden z kosztów, które wpływają na całość. Zatem czy jest RRSO a czym oprocentowanie? Wyjaśniamy poniżej.
Co to jest RRSO?
Sam skrót RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która definiuje pełen kosz zobowiązania, na które decyduje się konsument. RRSO wyrażone jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Jednak to nie wszystko. Należy pamiętać o tym, że informowanie na temat wysokości RRSO jest ustawowym obowiązkiem placówki finansowej, dlatego każdy kredytobiorca powinien znać tę wartość.
Co wchodzi w skład RSSO?
Oczywiście zależy to od danego banku, jednak najczęściej są to opłaty takie jak na przykład:
- odsetki,
- prowizje,
- koszt rozpatrzenia wniosku,
- gratyfikacja za wszelkie usługi dodatkowe.
Należy również podkreślić to, że w RRSO nie wchodzą takie opłaty, jak korzystanie z karty kredytowej, czy opłaty notarialne.
Czym jest oprocentowanie kredytu?
Oprocentowanie kredytu to procentowy wskaźnik, który pokazuje nam, jaki jest koszt odsetek danego zobowiązania w skali rocznej. Dla przykładu: miesięczna rata może wynosić 100 złotych, z czego 80 złotych to sam kapitał, a 20 złotych to odsetki, które wpłacamy do banku za udzielenie kredytu i to właśnie one zależne są od wysokości oprocentowania.
Możemy wskazać dwa rodzaje oprocentowania:
- stałe — bank gwarantuje, że przez cały czas obowiązywania umowy kredytowej, kwota ta będzie na tym samym poziomie;
- zmienne — zależne od aktualnych stóp procentowych.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Wam podjąć odpowiednie i świadome decyzje finansowe. Jeżeli szukacie wsparcia związanego z kredytem, serdecznie zapraszamy do kontaktu.