Karta kredytowa czy się opłaca?

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy karta kredytowa to opłacalne rozwiązanie. Pojawiają się wątpliwości związane z kosztami jej użytkowania, a także wysokością limitu kredytowego. Z kolei dla sporej ilości konsumentów, jest to często tak zwane wyjście awaryjne, które pozwala zachować płynność finansową w przypadku nagłej utraty pracy, choroby, czy nieplanowanego urlopu. Jakie są zalety, a jakie minusy posiadania karty kredytowej? Postaramy się wyjaśnić poniżej.

Czym jest karta kredytowa?

W gwoli ścisłości na początek, warto wyjaśnić, czym jest w ogóle karta kredytowa, ponieważ wiele osób myli ją z tą, którą dostaje przy założeniu konta w banku. W praktyce wygląda to nieco inaczej. Przede wszystkim każda osoba posiadająca rachunek osobisty, dostaje do niego kartę debetową przypisaną do swojego konta. Można z niej swobodnie wypłacać środki i dokonywać wszelkich transakcji płatniczych. Z kolei w przypadku karty kredytowej, zostaje otwarty osobny rachunek bankowy, służący do obsługi limitu kredytowego, który otrzymaliśmy.

Trzeba również podkreślić, że sama karta kredytowa traktowana jest dla banku podobnie jak pożyczka gotówkowa czy też kredyt hipoteczny, dlatego tę decyzję należy dokładnie przemyśleć. Tym bardziej że jakiekolwiek opóźnienia w jej spłacie, mogą wpływać na naszą potencjalną zdolność kredytową.

Kolejna kwestia dotyczy samej dostępności karty kredytowej. O ile, wersję debetową otrzymujemy bez problemu, przy zakładaniu konta, o tyle w przypadku chęci uzyskania dodatkowej gotówki, musimy złożyć specjalny wniosek. Zatem kartę kredytową otrzymamy dopiero wtedy, gdy bank pozytywnie oceni naszą zdolność kredytową.

Wady i zalety karty kredytowej

Każde rozwiązanie finansowe niesie za sobą plusy i minusy, to samo dotyczy kart kredytowych. Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto się z nimi zapoznać.

  • Karta kredytowa i jej minusy

Jeżeli skorzystamy z pierwszej lepszej oferty karty kredytowej, musimy liczyć się z tym, że koszty wynikające z jej użytkowania mogą być naprawdę wysokie. Dotyczy to zarówno wypłat z bankomatów, jak i przelewów oraz płatności internetowych. Kolejna kwestia to dostępność. Niestety czasami limit karty jest zbyt mały, dlatego lepszym rozwiązaniem może okazać się np. pożyczka gotówkowa.

  • Zalety wynikające z posiadania karty kredytowej

Karta kredytowa może okazać się opłacalnym rozwiązaniem, jeżeli wybierzemy konkurencyjną ofertę. W tym celu można skorzystać z pomocy pośrednika finansowego, który przedstawi nam dokładnie zasady i koszty wynikające z jej użytkowania. Zdarza się, że w przypadku zagranicznych transakcji, niezbędne jest posiadanie karty kredytowej, dlatego warto ją posiadać. Szczególnie jeśli dużo podróżujemy, czy dokonujemy większych zakupów.

Jesteś zainteresowany współpracą?