Negatywna decyzja kredytowa, wbrew pozorom, zdarza się bardzo często. Co ciekawe, nie wynika ona przeważnie ze zbyt niskiej zdolności finansowej, a raczej z błędnie złożonego wniosku. Rola pośredników kredytowych jest na tym etapie nieoceniona, bowiem przy wsparciu dobrego specjalisty, możemy takich sytuacji uniknąć. Jeżeli natomiast z jakichś względów nie chcemy skorzystać z takiej fachowej pomocy, wówczas powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach, które opisujemy w dalszej części artykułu.
Wniosek wnioskowi nierówny
Należałoby podkreślić, że wnioski kredytowe przeważnie różnią się od siebie formą i zawartością. Definiuje je przede wszystkim rodzaj kredytu, o który się ubiegamy oraz typ placówki finansowej. Z czego to wynika? Inaczej będziemy wypełniać wniosek kredytowy na kwotę 10 tys. złotych, a inaczej o kredyt hipoteczny. Im poważniejsze zobowiązanie, tym trudniejsza i wymagająca procedura. Z tego powodu bardzo często przed finalną decyzją konieczne będą wizyty w placówce.
Wniosek kredytowy może występować w dwóch postaciach: papierowej i elektronicznej. Ta ostatnia dotyczy przeważnie mniejszych kredytów, przydzielanych podobnie, jak szybkie pożyczki gotówkowe, a ich rozpatrzenie zajmuje maksymalnie jeden dzień roboczy. W przypadku innych zobowiązań, może wyglądać to nieco inaczej, co wyjaśniamy w dalszej części poradnika.
Wypełnianie wniosku kredytowego: ważne wskazówki
Podczas wypełniania wniosku kredytowego wiele osób decyduje się na pomoc pośrednika finansowego. Wynika to z tego, że jakikolwiek, nawet najmniejszy, błąd może, spowodować wydłużenie procedury lub odmowę przez bank.
We wniosku należy podawać tylko prawdziwe informacje. Jakakolwiek próba zatajenia np. problemów ze spłatą innych zobowiązań czy zawyżenie wysokości comiesięcznych dochodów może jedynie negatywnie wpłynąć na naszą sytuację. Każdy bank sprawdza kredytobiorcę w BIK-u, gdzie zawarty jest szczegółowy raport na temat naszej historii kredytowej. Z tego względu, jeżeli chcemy starać się o wysoki kredyt hipoteczny, musimy zadbać o to, aby scoring utrzymywał się na, jak najwyższym poziomie. Jeżeli w przeszłości zdarzały się nam opóźnienia w spłatach, wówczas kontakt z pośrednikiem finansowym będzie niezbędny. Eksperci w tej dziedzinie na pewno podpowiedzą, jak poprawić historię kredytową.
Formularz kredytowy będzie zawierał między innymi pytania dotyczące naszego źródła dochodu, kwoty kredytu, sytuacji mieszkaniowej itp. Nie zmienia to jednak faktu, że oprócz tego będziemy musieli dołączyć szereg różnych dokumentów: od wyciągu bankowego, przez zaświadczenie o dochodach, czy potwierdzenie niezaleganiu w ZUS-ie, jeżeli decydujemy się na kredyt dla firm.