Zdolność kredytowa w całej procedurze kredytowej jest najważniejszym czynnikiem, który finalnie wpływa na to, czy otrzymamy z banku decyzję pozytywną, czy też odmowę. Istnieje wiele parametrów, które na nią wpływają, o których często nie wiedzą klienci. Co zatem zrobić, jeśli nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska? Gdzie szukać pomocy? Wszelkie wątpliwości związane z tym zagadnieniem postaramy się wyjaśnić poniżej.
Czym jest zdolność kredytowa?
Żaden bank ani jakakolwiek instytucja finansowa, nie udziela kredytu i pożyczki ,,ot, tak”. Na to, czy nasz wniosek zostanie zaakceptowany, wpływa zdolność kredytowa. Co w praktyce oznacza ten termin? Jest to przede wszystkim ocena możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami, w danym terminie. Każdy klient oceniany jest pod względem ilościowym i jakościowym. Tym samym sprawdzane mogą być między innymi następujące kwestie:
- wpływy na konto,
- koszty utrzymania,
- miesięczne zobowiązania kredytowe i pożyczkowe,
- punktacja BIK (scoring BIK),
- zaświadczenie o dochodach,
- zgoda współmałżonka,
- intercyza (rozdzielność majątkowa)
- wiek.
Jak zatem łatwo zauważyć parametrów tym, może być naprawdę sporo. Z tego względu przed złożeniem wniosku o kredyt, warto zweryfikować zdolność kredytową, korzystając ze wsparcia sprawdzonej firmy finansowej np.: TaDaM kancelaria finansowa.
Zdarza się jednak, że decyzja kredytowa, po wcześniejszej weryfikacji, bywa negatywna. To z kolei przekłada się na duże trudności dla osób, które planują zakup nieruchomości, czy nagły remont. Jak poprawić zdolność? Odpowiadamy poniżej.
Jak poprawić zdolność kredytową?
Istnieje kilka sprawdzonych wskazówek, które polecają eksperci kancelarii finansowej TaDaM, umożliwiających stworzenie wiarygodnej zdolności kredytowej. Wśród nich wyróżniliśmy:
- Terminowe płatności: nasza historia kredytowa jest weryfikowana przez każdy bank, zanim zapadnie decyzja kredytowa. Z tego względu musimy zadbać o to, aby spłacać wszystkie zobowiązania w terminie. Czasami kilka dni opóźnienia, może znacząco wpłynąć na nasz wskaźnik BIK. Jeżeli mamy kilka rat, co miesiąc i trudności z ich spłatą, wówczas konsolidacja zobowiązań będzie jedynym sensownym rozwiązaniem.
- Małe kredyty i chwilówki: im więcej spłaconych w terminie zobowiązań, tym lepsza zdolność kredytowa. Z tego względu, warto czasem pomyśleć o zakupach na raty, gdy oprocentowanie wynosi 0 proc.
- Unikaj pętli zadłużenia: spłacanie kredytów, najczęściej chwilówek, innymi pożyczkami, to niestety coraz popularniejsza praktyka. W rezultacie, comiesięczne opłaty są wyższe niż zobowiązania. W tej kwestii należy mierzyć siły na zamiary.
Oczywiście tych aspektów jest o wiele więcej, dlatego, jeśli mają Państwo zbyt niską zdolność kredytową lub szukają wsparcia związanego z wiedzą na temat finansów, serdecznie zapraszamy do kontaktu.