Raport BIK – czy jest ważny i czy warto pobrać raport

W dzisiejszych czasach wiele decyzji finansowych możemy zrealizować przez internet. Dotyczy to zarówno kredytów, pożyczek, jak i chwilówek. Na to, czy dany podmiot udzieli nam wsparcia finansowego, wpływa wiele czynników, które publikowane są w raporcie BIK. Czy jest ten dokument? W jaki sposób chroni konsumenta i dlaczego warto go pobrać? Odpowiedzi na te pytania wyjaśniamy w tym poradniku.

Czym jest raport BIK?

Raport BIK to nic innego jak podsumowanie informacji kredytowych danej osoby. Znajdziemy w nim między innymi: szczegółową historię wszelkich zobowiązań oraz aktualny scoring BIK. Każdy wierzyciel skrupulatnie dostarcza informacji na temat opóźnienia w spłacie kredytu lub pożyczki, dlatego tak ważne jest to, aby regulować wszystkie raty w terminie. Pośrednik finansowy, który weryfikuje naszą zdolność w pierwszej kolejności, sięga po aktualny raport BIKPunktacja BIK jasno określa, czy dana osoba jest po prostu wypłacalna.

Dlaczego warto pobrać raport BIK?

Każda osoba pełnoletnia, po rejestracji, może pobrać swój raport BIK, nawet jeżeli nie planuje w najbliższym czasie żadnego kredytu. Ponadto na platformie, można ustawić także tak zwane alerty BIK, które wysyłają do nas informacje, jak tylko jakiś podmiot wprowadza zapytania kredytowe związane z naszą osobą. Jest to doskonały sposób na to, aby zabezpieczyć się w sytuacji, gdy ktoś będzie chciał wyłudzić na nas pożyczkę. Niestety takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, dlatego warto się dodatkowo zabezpieczyć.

Co zrobić, aby raport BIK zawierał odpowiedni scoring?

Czasami wystarczy jedno opóźnienie w spłacie, aby zaniżyć nasz wskaźnik BIK, co w konsekwencji może znacząco przełożyć się na przyszłe decyzje banków, gdy będziemy składać wniosek kredytowy. Trzeba również pamiętać o tym, że informacje na nasz temat zostaną w raporcie przez kilka lat, a każdy podmiot finansowy: niezależnie od tego, czy jest to pożyczkodawca, czy operator komórkowy, może nas zweryfikować właśnie tam.

Co zatem zrobić, jeżeli mamy chwilowe problemy i nie możemy spłacić rat w terminie? Możliwości jest wiele. Przede wszystkim powinniśmy skorzystać z porady specjalisty, który dostosowuje rozwiązania indywidualnie do klienta. Pośrednik kredytowy (TaDaM kancelaria Finansowa) zadba o terminowe regulowanie spłat poprzez konsolidację kredytów. Na czym to polega? Konsolidacja chwilówek, pożyczek itp., to po prostu zamiana kilku wysokich rat, na jedną, adekwatną do naszych możliwości kredytowych. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszelkie zobowiązania zostaną uregulowane, a nasza historia kredytowa w raporcie BIK, będzie prawidłowa.

Jesteś zainteresowany współpracą?